FINE.ART.LANDSCAPE.PHOTOGRAPHY

 TRAVEL.PUBLICATIONS

> O nás
> Fotogalerie
> Toulky světem
    > Pod africkým...
    > Amerikou cestou...
    > Z Asie do...
    > Afrika
    > Amerika
    > Austrálie II
    > Oceánie
    > Austrálie I
    > Jižní Amerika
> Publikace
> Výstavy
> Kontakt
> Naši partneři
> Objednávání
> Václav Špillar, Jr 
  
 
  
  
  

 

 
 
 
 
 
 
 
 

 

Toulky světem:

 

Oceánie - Perly Havajských ostrovů


Barevný fotografický cestopis

Rozměry knihy: 205 x 240 cm

Počet stránek: 144

Vazba: pevná, V8a, křídový papír, přes 100 barevných fotografií

Autoři: Václav a Lenka Špillarovi

Cena: vyprodáno

 

Námět knihy: Putování po všech šesti přístupných ostrovech Havajského souostroví

 

Splnili jsme si náš velký sen. Vydali jsme se na dlouhou cestu přes Kanadu, abychom na jejím konci přistáli uprostřed Tichého oceánu na krásných ostrovech Havaje. Poznali jsme na vlastní oči každý z nich.

Začali jsme na nejsevernějším z nich - malém ostrůvku Kauai. Jeho největší perlou je skalnaté severozápadní pobřeží - Na Pali Coast -lemované nebetyčnými útesy, přes něž vede náročná pěší túra. Na vrcholcích útesů se rozkládá vodnatá Alakaiská plošina a největší kaňon Pacifiku - Waimea Canyon. Celému ostrůvku se díky bohatému rostlinstvu přezdívá Zahradní ostrov.

Malebná krajina "zahradního ostrova", Kauai, ostře kontrastuje s kráterem sopky Haleakala na sousedním Maui.

Následoval ostrov Maui, který je vyplněn velikou sopkou Haleakalou s vrcholem položeným 3 055 metrů nad hladinou oceánu. Neodpustili jsme si procházku jejím rozlehlým kráterem, pod jehož povrchem je stále ještě "žhavo". Nádherným uklidněním po nebezpečné výpravě do nitra sopky se stalo potápění v podmořském kráteru ostrůvku Molokiny spojené s pozorováním velryb.

Jediným dosud opravdu činným sopečným ostrovem je Hawaii, podle něhož nese i celé soustroví své jméno. Hlavní atrakcí ostrova je sopečné divadlo na svazích sopky Mauna Loa, kde z kráteru Puu-Oo vytéká žhavá magmatická řeka a vlévá se za mohutného syčení do vln oceánu.

Jen velmi těžko dostupné je severní pobřeží otrova Molokai lemované jedněmi z nejvyšších útesů světa. Rovněž severní pobřeží ostrova Lanai není příliš dotčeno moderní civilizací.

Menší ostrov Molokai je zase zajímavý svým hustým domorodým osídlením a hornatým povrchem pokrytým bujnou tropickou vegetací. Málo komu se asi podařilo bloudit v ní a připadat si jako Robinson. A přesně tak jsme se cítili při pokusu o pěší přechod ostrova z jihu na sever.

Sousední ostrůvek Lanai v nás naopak zanechal pocity s vůní ananasů, neboť je to někdejší, pomalu se rozplývající ananasový ráj.

Nejnavštěvovanějším ze všech je pak ostrov Oahu, na němž leží krásné a věhlasné Honolulu se svou proslulou Waikiki Beach a luxusní hotelovou riviérou. I zde je však mimo rušné město nespočet přírodních krás - vodopádů, hor či údolí, topících se v zeleni, vůni, klidu a pohodě, pro Havaj tak příznačné.

O tom, že Havaj je nejen "souostroví pláží", ale také vody a bujné tropické vegetace, svědčí i tento vodopád na ostrově Kauai.

 

 

© - Lenka a Václav Špillarovi, 2005